Jak rozliczyć likwidację inwestycji w obcym środku trwałym
Zdarza się, że najemca inwestuje w obiekt wykorzystywany w swojej działalności, a następnie zwraca część jego powierzchni wynajmującemu. Taka sytuacja wywołuje wiele skutków w rozliczeniach podatkowych.
Powszechną praktyką rynkową jest wynajmowanie powierzchni wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej (np. w budynkach biurowych). W okresie obowiązywania umowy najmu najemcy niejednokrotnie dokonują nakładów dotyczących wykorzystywanych przez nich powierzchni. Nakłady te mogą powodować powstanie inwestycji w obcym środku trwałym w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
Z różnych powodów (np. związanych z większym zakresem wykorzystywania pracy zdalnej czy potrzeby ograniczenia kosztów prowadzonej działalności) część wynajmowanych powierzchni może się stać dla najemcy zbędna. Powstaje pytanie, jakie skutki w CIT wywołuje częściowy zwrot powierzchni objętych najmem. Możliwe są przy tym przypadki, w których:
- zwracane powierzchnie stanowiły odrębny przedmiot najmu (np. kondygnacja budynku, hala magazynowa obok również wynajmowanych pomieszczeń biurowych) i tylko ich dotyczyła konkretna inwestycja w obcym środku trwałym oraz
- inwestycja w obcy środek trwały dotyczyła całości wynajmowanej powierzchni, a zwrotem ma być objęta jedynie jej część.
1.W odniesieniu do pierwszej grupy nakłady na te części powierzchni użytkowej, które są zwracane wynajmującemu, mogły być traktowane przez najemcę jako odrębna inwestycja w obcym środku trwałym. Inwestycja ta obejmuje w takim przypadku wyłącznie nakłady dotyczące zwracanej części powierzchni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta